7 FL - Square - 25.000 mm Cutter DIA x 25.000 mm Shank DIA x 64.000 mm LOC x 125.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59682
- Mfg Part No: 59682
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $427.60/EA
Description
25.000 mm Cutter DIA x 25.000 mm Shank DIA x 64.000 mm Length of Cut x 125.000 mm Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-025-72500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 64mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-7 |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Shank Dia | 25.000 mm |