3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 9.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 59692
- Mfg Part No: 59692
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $27.90/EA
Description
6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 9.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (MH35AL-015-30600-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 9mm |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MH35AL-3 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 6.000 mm |