3 FL - Square - 35° Helix - 10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 15.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 59702
- Mfg Part No: 59702
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.50/EA
Description
10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 15.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (MH35AL-015-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 15mm |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MH35AL-3 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 10.000 mm |