3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 12.000 mm Cutter DIA x 12.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 18.000 mm LOC x 75.000 mm OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 59710
- Mfg Part No: 59710
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $60.20/EA
Description
12.000 mm Cutter DIA x 12.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 18.000 mm Length of Cut x 75.000 mm Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (MH35AL-015-31200-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 18mm |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MH35AL-3 |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Shank Dia | 12.000 mm |