3 FL - Square - 35° Helix - 16.000 mm Cutter DIA x 16.000 mm Shank DIA x 32.000 mm LOC x 89.000 mm OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59751
- Mfg Part No: 59751
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $126.50/EA
Description
16.000 mm Cutter DIA x 16.000 mm Shank DIA x 32.000 mm Length of Cut x 89.000 mm Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (MH35AL-020-31600)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 32mm |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MH35AL-3 |
| Overall Length | 89.000 mm |
| Shank Dia | 16.000 mm |