3 FL - Square - 35° Helix - 20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 50.000 mm LOC x 125.000 mm OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59785
- Mfg Part No: 59785
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $211.80/EA
Description
20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 50.000 mm Length of Cut x 125.000 mm Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (MH35AL-025-32000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 50mm |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MH35AL-3 |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Shank Dia | 20.000 mm |