0.5000" (1/2) Shank DIA x 100° Included Angle - 3 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59811
- Mfg Part No: 59811
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $71.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 100° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0800" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM100-30500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 100D |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Length of Cut | .1762 in |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |