0.6250" (5/8) Shank DIA x 90° Included Angle - 3 Helical FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59823
- Mfg Part No: 59823
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $148.20/EA
Description
0.6250" (5/8) Shank DIA x 90° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0900" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, ZPLUS Coated - (HPCM90-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Coating | ZPLUS |
| Diameter | 5/8 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 90D |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Length of Cut | .2680 in |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |