5 FL - Square - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59833
- Mfg Part No: 59833
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $19.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-S-50125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |