5 FL - Square - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59835
- Mfg Part No: 59835
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.70/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-50187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | .5625 in (9/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 44077
5 FL - Square - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE