5 FL - Square - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59841
- Mfg Part No: 59841
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $52.80/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-M-50312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |