5 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59844
- Mfg Part No: 59844
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $63.80/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-M-50375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |