7 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59944
- Mfg Part No: 59944
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $58.30/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-70375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |