7 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59959
- Mfg Part No: 59959
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.70/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HXF-S-070250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HXF |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |