12 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59966
- Mfg Part No: 59966
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $267.70/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 12 Flutes, TPLUS Coated - (HXF-S-120750-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 12 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HXF |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |