2 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 4.7500" (4-3/4) OAL x 3.0000" (3) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 59998
- Mfg Part No: 59998
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $111.50/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 4.7500" (4-3/4) Overall Length x 3.0000" (3) Reach Carbide Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (HMG-RN-060-20500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HMG-RN-2 |
| Overall Length | 4.7500" (4-3/4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |