2 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.0000" (2) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 60001
- Mfg Part No: 60001
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $165.00/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.0000" (2) Reach Carbide Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (HMG-RN-026-20750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HMG-RN-2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |