2 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 5.0000" (5) OAL x 3.0000" (3) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 60008
- Mfg Part No: 60008
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $212.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 3.0000" (3) Reach Carbide Corner Radius High Balance End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (HMG-RN-040-20750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HMG-RN-2 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |