2 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.2500" (4-1/4) OAL x 2.6250" (2-5/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 60018
- Mfg Part No: 60018
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $309.10/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.2500" (4-1/4) Overall Length x 2.6250" (2-5/8) Reach Carbide Corner Radius High Balance End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (HMG-RN-026-21000-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HMG-RN-2 |
| Overall Length | 4.2500" (4-1/4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |