3 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 3.2500" (3-1/4) OAL x 1.7500" (1-3/4) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 60029
- Mfg Part No: 60029
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $128.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 3.2500" (3-1/4) Overall Length x 1.7500" (1-3/4) Reach Carbide Corner Radius Coolant Through High Balance End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (HMGC-RN-046-30375-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HMGC-RN-3 |
| Overall Length | 3.2500" (3-1/4) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |