3 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) LOC x 4.5000" (4-1/2) OAL x 2.5000" (2-1/2) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 60060
- Mfg Part No: 60060
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $282.40/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 4.5000" (4-1/2) Overall Length x 2.5000" (2-1/2) Reach Carbide Corner Radius Coolant Through High Balance End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (HMGC-RN-033-30750-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HMGC-RN-3 |
| Overall Length | 4.5000" (4-1/2) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |