5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0400" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.3750" (1-3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 65152
- Mfg Part No: 65152
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $105.40/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0400" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.3750" (1-3/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HXVR-RN-R-50500-R.040)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .040 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HXVR-RN |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |