5 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL x 2.6250" (2-5/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 65377
- Mfg Part No: 65377
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $439.30/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 2.6250" (2-5/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HXVR-RN-R-51000-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HXVR-RN |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |