3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81308
- Mfg Part No: 81308
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $259.10/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-A-30750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-C-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |