2 FL - Square - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 81313
- Mfg Part No: 81313
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.60/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-SR-20375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |