2 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 81331
- Mfg Part No: 81331
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-RN-A-20250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |