3 FL - Square - 35° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 81363
- Mfg Part No: 81363
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $28.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-M-30187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 03120
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
LEARN MORE
HEL 03122
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 01107
3 FL - Square - 35° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03107
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48061
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48046
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE