3 FL - Square - 35° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.7500" (1-3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 81369
- Mfg Part No: 81369
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $52.50/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.7500" (1-3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-X-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.7500 in (1-3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |