3 FL - Square - 35° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1562" (5/32) LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.6250" (5/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 81375
- Mfg Part No: 81375
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $23.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1562" (5/32) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.6250" (5/8) Reach Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-RN-A-30125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .1563 in (5/32) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |