3 FL - Square - 35° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.8750" (2-7/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81396
- Mfg Part No: 81396
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $254.30/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 2.8750" (2-7/8) Reach Carbide 35° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-RN-ML-30750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-RN-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |