3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81426
- Mfg Part No: 81426
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-SR-30250-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |