3 FL - Ball - 40° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81464
- Mfg Part No: 81464
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $53.10/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-R-30312-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |