3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 81489
- Mfg Part No: 81489
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $37.60/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-RN-A-30250-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |