3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) LOC x 5.0000" (5) OAL x 2.5000" (2-1/2) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81532
- Mfg Part No: 81532
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $244.20/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 2.5000" (2-1/2) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-A-30750-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |