3 FL - Ball - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2187" (7/32) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.0000" (1) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 81535
- Mfg Part No: 81535
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $47.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2187" (7/32) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.0000" (1) Reach Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-RN-ML-30187-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .2187 in (7/32) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |