3 FL - Ball - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.7500" (3-3/4) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81550
- Mfg Part No: 81550
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $124.70/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.7500" (3-3/4) Reach Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-LX-30500-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |