3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81554
- Mfg Part No: 81554
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $41.80/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-ML-30187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
Substitute Items
HEL 81553
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
LEARN MORE