3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81556
- Mfg Part No: 81556
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $55.40/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-LX-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |