3 FL - Square - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81574
- Mfg Part No: 81574
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $69.30/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-A-30375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |