3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 81608
- Mfg Part No: 81608
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $51.40/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-R-30375-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 48276
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE