3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 81631
- Mfg Part No: 81631
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $158.20/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-R-30750-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
Substitute Items
HEL 48631
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 81632
3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE