4 FL - Square - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81642
- Mfg Part No: 81642
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $49.30/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-LX-40250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |