4 FL - Square - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81643
- Mfg Part No: 81643
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $39.50/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-A-40312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |