4 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81646
- Mfg Part No: 81646
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $97.10/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-LX-40500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |