4 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.7500" (2-3/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81647
- Mfg Part No: 81647
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $218.40/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.7500" (2-3/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-ML-40750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.7500 in (2-3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |