4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81651
- Mfg Part No: 81651
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $22.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40125-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |