4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81657
- Mfg Part No: 81657
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $40.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-SR-40250-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |