4 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81663
- Mfg Part No: 81663
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $60.80/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-40375-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |