4 FL - Ball - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81675
- Mfg Part No: 81675
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $28.50/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-A-40125-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |