4 FL - Corner Radius - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2187" (7/32) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.3120" (1-5/16) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81686
- Mfg Part No: 81686
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.50/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2187" (7/32) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.3120" (1-5/16) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-L-40187-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .2187 in (7/32) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |